See other templatesSee other templates

Nuo spalio gyventojai dažniau serga peršalimo ligomis nei rugsėjį, tačiau nedarbingumo pažymėjimų išduota mažiau nei tą patį mėnesį prieš metus. „Sodra“ primena, kad norint gauti ligos išmoką, reikia apsilankyti pas gydytoją, o daliai gyventojų ir pateikti prašymą ligos išmokai gauti, jeigu jie to nepadarė anksčiau.

„Sodra“ planuoja išsiųsti priminimus 38 tūkst. gyventojų, kurie per pastaruosius metus turėjo laikino nedarbingumo pažymėjimą, tačiau prašymo ligos išmokai gauti nepateikė. Prašymą pateikti galima internetu bet kuriuo metu, o „Sodra“ išmokas skiria už ne ilgesnį nei 12 mėnesių praėjusį laikotarpį nuo kreipimosi dienos.

„Daugiau nei 50 proc. apdraustųjų – 750 tūkstančių gyventojų – jau yra pateikę neterminuotus ligos išmokos prašymus. Tai reiškia, kad susirgus ir gydytojui išdavus elektroninį nedarbingumo pažymėjimą, jiems daugiau nieko daryti nereikia. Vis dėlto nemaža dalis gyventojų dar teikia prašymus kiekvieną kartą susirgę. Yra ir tokių, kurie prašymų nepateikia.

Neterminuotą ligos prašymą galima pateikti internetu, prisijungus prie „Sodros“ asmeninės paskyros gyventojui sodra.lt/gyventojui nelaukiant ligos. Prašymas galios visiems ateities atvejams“, – ragina „Sodros“ klientų aptarnavimo valdymo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis. Šį spalį iš viso išduoti 230 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų. Palyginti, rugsėjį šis skaičius siekė 194 tūkst. Tačiau praėjusių metų spalio mėnesį nedarbingumo pažymėjimų skaičius buvo pašokęs iki 246,2 tūkst.

Spalį, palyginti su rugsėju išaugo nedarbingumo pažymėjimų, išduotų dėl ūmių viršutinių kvėpavimo takų ligų tiek sergantiems, tiek slaugantiems šeimos narius. Spalį laikino nedarbingumo pažymėjimai dėl šių ligų išduoti apie 70 tūkst., kai, palyginti, rugsėjį – 40 tūkst. sergančiųjų ar slaugančių šeimos narius.

Iš viso „Sodra“ per tris šių metų ketvirčius jau priskaičiavo 230 milijonų eurų ligos išmokų. Vis dėlto, nedidelė dalis gyventojų, kuriems išmoka galėtų priklausyti, dar nėra pateikę prašymų ligos išmokai gauti.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu priskaičiuojama apie 38 tūkst. gyventojų, kuriems per pastaruosius metus buvo išduoti nedarbingumo pažymėjimai, tačiau jie išmokos nesikreipė. Tai sudaro apie 3 proc. visų laikino nedarbingumo atvejų. Skaičiuojama, kad šiems gyventojams galėtų būti išmokėta apie 8 mln. eurų, tačiau gali būti, kad daliai jų išmokos nepriklausytų net ir pateikus prašymą.

„Sodra“ taip pat primena, kad savarankiškai dirbantys gyventojai (išskyrus veiklą su verslo liudijimu), taip pat gali gauti ligos išmoką. Svarbu žinoti, kad išmoka paskaičiuojama, kai gyventojas deklaruoja pajamas ir sumoka socialinio draudimo įmokas.

Pavyzdžiui, jeigu savarankiškai su individualios veiklos pažymėjimu dirbantis gyventojas susirgtų šį mėnesį, kreiptųsi į gydytoją nedarbingumo pažymėjimo ir „Sodrai“ pateiktų ligos išmokos prašymą, jam išmoka gali būti neskirta, arba minimali. Kai gyventojas iki kitų metų gegužės deklaruos 2019 metų pajamas ir sumokės socialinio draudimo įmokas, „Sodra“ paskirs arba perskaičiuos ir išmokės ligos išmoką.

Dirbant savarankiškai ir norint ligos išmoką gauti iškart, reikėtų „Sodrai“ teikti pranešimus apie pajamas ir įmokas mokėti avansu kiekvieną mėnesį.

Trumpa instrukcija, kaip pateikti prašymą ligos išmokai:

  • Nebūtina laukti, kol susirgsite, galite prašymą pateikti bet kada;
  • Prisijunkite prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojams sodra.lt/gyventojui su elektroniniu parašu, el. bankininkyste ar per e. valdžios vartus;
  • Pasirinkite skiltį Prašymai/ Susirgau arba slaugau šeimos narį;
  • Pasirinkite „Prašymas skirti ligos išmoką (įskaitant slaugą) (neterminuotas) GPS1“ ir jį užpildykite;
  • Paspauskite „Pateikti“;
  • Ligos išmoką sergant sudaro 62,06 proc. gavėjo kompensuojamojo darbo užmokesčio – vidutinių draudžiamųjų pajamų, buvusių tris mėnesius iki mėnesio prieš susirgimo mėnesį. „Sodra“ išmoką moka nuo trečios laikino nedarbingumo dienos. Už pirmas dvi dienas, ne mažesnę nei 62,06 proc. dydžio išmoką moka darbdavys. Slaugant šeimos narį „Sodra“ nuo pirmos dienos moka 65,94 proc. gavėjo kompensuojamojo darbo užmokesčio;
  • Išmoka išmokama ne vėliau kaip per 17 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais ir (ar) duomenimis gavimo į išmokos prašyme nurodytą gavėjo sąskaitą;
  • Laikykitės Elgesio taisyklių nedarbingumo metu.

 

Daugiau informacijos:
Saulius Jarmalis
„Sodros“ Komunikacijos skyriaus vedėjas
Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
8 630 00930

Pagal ELTA informaciją

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com