See other templatesSee other templates

Šiandien Seime priimtos pataisos ir pakeista ligos išmokų tvarka, kuomet Vyriausybė paskelbia valstybės lygio ekstremaliąją situaciją ar karantiną. Įstatymo pataisos įsigalios kai jas pasirašys Prezidentas.

PARAMA DARBO VIETOMS IŠSAUGOTI.
Paskelbus ekstremalią situaciją arba karantiną ne visais atvejais įmanoma dirbti nuotoliniu būdu, todėl sudėtingais atvejais darbdaviai gali skelbti prastovą arba dalinę prastovą, o valstybė yra pasirengusi prisidėti prie darbo užmokesčio mokėjimo darbuotojams. Kai įmonėje paskelbiama prastova, darbuotojas turi gauti dalį savo darbo užmokesčio:
- Pirmą prastovos dieną darbuotojui mokamas jo vidutinis darbo užmokestis, už antrą-trečią dienas – 2/3 jo vidutinio darbo užmokesčio (jei nereikalaujama būti darbe), nuo 4 dienos – 40 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Jeigu prastova trunka mėnesį, darbuotojas turi gauti ne mažesnį nei minimalų atlyginimą (607 eurai „ant popieriaus“ arba 437 eurai „į rankas“). Kai prastova skelbiama ekstremalios situacijos arba karantino metu, valstybė iš dalies padengs darbuotojo darbo užmokesčio sąnaudas.
- Išmoka už prastovą. Jeigu darbdavys darbuotojui mokės 40 proc. nuo minimalios algos, tuomet valstybė prisidės 60 proc. nuo minimalios algos. Išmoka už prastovą bus mokama iš „Sodros“ administruojamo fondo už laiką, kai galioja paskelbta prastova dėl ekstremalios situacijos arba karantino.
- Subsidija. Jeigu darbdavys darbuotojui mokės 40 proc. vidutinio jo darbo užmokesčio, tuomet valstybė prisidės 60 proc. nuo darbuotojo vidutinio darbo užmokesčio, bet valstybės indėlio „lubos“ 607 eurai bruto. Subsidija bus mokama iki pasibaigs ekstremali padėtis, o darbdavys įsipareigoja išlaikyti asmeniui darbo vietą dar 3 mėnesius nuo subsidijos mokėjimo pabaigos.

LIGOS IŠMOKA DARBUOTOJAMS, KURIE UŽSIKRĖTĖ ATLIKDAMI PAREIGAS.
Jeigu sveikatos priežiūros specialistai ir pareigūnai, dirbdami savo darbą, užsikrėstų liga, dėl kurios paskelbta ekstremali situacija, jiems bus mokama maksimalaus dydžio ligos išmoka, tai yra 100 proc. nuo darbo užmokesčio „į rankas“ (arba 77,58 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“). Įstatymo nuostata galios ir tiems, kurie užsikrėtė iki įsigaliojant įstatymo pataisai. Šiuo metu mokama įprasto dydžio ligos išmoką – 62,06 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. Kiekvienu atveju ,,Sodros“ teritoriniam skyriui reikės pateikti dokumentus, pagrindžiančius pareigų atlikimo ir ligos ryšį.

LIGOS IŠMOKA VAIKAMS PRIŽIŪRĖTI.
Už sveiko darželinuko, priešmokyklinuko ar pradinuko priežiūrą, kai paskelbiamas infekcijos plitimą ribojantis režimas ir dėl to duris užveria darželiai ir mokyklos, esant ekstremaliai situacijai arba karantinui, išmoka bus mokama iki pasibaigs ekstremali situacija arba atšaukiamas infekcijų plitimą ribojantis režimas. Išmoka siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“. (Dabar nustatyta, kad nedarbingumas suteikiamas ir ligos išmoka vaiko priežiūrai mokama 14 kalendorinių dienų.)


LIGOS IŠMOKA SENELIAMS, PRIŽIŪRINTIEMS ANŪKUS.
Už vaikų priežiūrą, kai paskelbiama ekstremali situacija ir nustatomas infekcijos plitimą ribojantis režimas, bus mokama ir dirbantiems seneliams, t.y. jie irgi galės gauti nedarbingumą ir ligos išmoką sveiko darželinuko, ikimokyklinuko, pradinuko priežiūrai ar ugdymo įstaigą lankančio neįgaliojo iki 21 metų priežiūrai. Tačiau seneliai tokia išimtimi galės pasinaudoti tik tuo atveju, jeigu tėvai negali pasinaudoti nuotoliniu darbu ir jei jiems nėra paskelbta prastova. Išmoka - 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“

LIGOS IŠMOKA PRIŽIŪRINTIEMS ŽMONES SU NEGALIA IR SENYVO AMŽIAUS ASMENIS.
Paskelbus ekstremalią situaciją ir sustabdžius neįgaliųjų dienos centrų veiklą, bus suteiktas nedarbingumas ir ligos išmoką gaus tie dirbantieji, kuriems atsiranda būtinybė prižiūrėti negalią turintį asmenį, jei jis anksčiau lankė dienos centrą arba prižiūri senyvo amžiaus asmenį. Nedarbingumas būtų suteikiamas 14 kalendorinių dienų ar kol tęsiasi ekstremali padėtis bei infekcijos plitimą ribojantis režimas, o ligos išmoka sieks 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

LIGOS IŠMOKA DIRBANTIEMS SAVARANKIŠKAI.
Dirbantiems savarankiškai bus mokama fiksuoto dydžio ligos išmoka savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie nebegali tęsti savo veiklos dėl paskelbtos ekstremalios situacijos. Ji priklausys tik tiems savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie iki teisės gauti ligos išmoką mokėjo ligos socialinio draudimo įmokas ne trumpiau kaip 3 mėnesius. Išmoka sieks 257 eurų per mėnesį ir būtų mokama iki pasibaigs ekstremali situacija arba karantinas. Išmoką bus galima gauti kreipiantis į Užimtumo tarnybą, tačiau ji nebus mokama tiems savarankiškai dirbusiems asmenims, kurie dirba pagal darbo sutartį.

LIGOS IŠMOKA SERGANTIEMS SUNKIOMIS LĖTINĖMIS LIGOMIS.
Jeigu darbuotojas serga sunkia lėtine liga, įrašyta į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sąrašą, ir jam nėra jokios galimybės dirbti nuotoliniu būdu bei netaikoma prastova, jis turės galimybę ekstremalios situacijos metu gauti ligos išmoką ( iki šiol tokios galimybės nebuvo). Išmokos dydis sieks 62,02 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

MOKYMOSI STIPENDIJA BEDARBIAMS.
Kai bedarbiai mokosi pagal profesinio mokymo programą, jiems mokama 236 eurų stipendija arba priklausanti nedarbo socialinio draudimo išmoka. Dėl ekstremalios situacijos ir karantino sustabdžius mokymo procesą, stipendija bus mokama ir toliau.

NUŠALINIMAS NUO DARBO.
Darbdavys galės nušalinti nuo darbo darbuotoją , jeigu pastarojo sveikatos būklė kelia grėsmę jo kolegoms, bet darbuotojas nesutinka dirbti nuotoliniu būdu. Nušalinimas galiotų ribotą laiką, o už šį laiką nebūtų mokamas darbo užmokestis. Tai aktualu tais atvejais, kai darbuotojai grįžta iš kitų valstybių, tačiau eina į darbą ir nepaiso rekomendacijų izoliuotis inkubaciniam periodui (šiuo metu 14 dienų izoliacija).

MDPS informacija

Kaip pasigaminti paprastą vienkartinę medicininę kaukę namų sąlygomis iš popierinio rankšluosčio ir dviejų gumyčių plaukams.

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com