See other templatesSee other templates

ImageSeime priimtas Prezidento grąžintas Minimaliojo darbo užmokesčio dydžių, socialinės apsaugos išmokų ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio indeksavimo įstatymas
(projektas Nr.XP-2877 Gr) be pakeitimų. Balsavo: už – 79, prieš – 2, susilaikė 3.

Seimo priimtu Įstatymu valstybė įsipareigoja indeksuoti minimalų valandinį atlygį ir minimalią mėnesinę algą, socialinės apsaugos išmokų atskaitos rodiklius, bazinį bausmių ir nuobaudų dydį bei pareigūnų ir karių valstybines pensijas, jeigu indeksavimo apskaitos laikotarpio vidutinis metinis vartotojų kainų padidėjimas viršija 3 procentus. Tokiu būdu Įstatymu siekiama visiškai arba iš dalies kompensuoti dėl vartotojų kainų padidėjimo prarastas gyventojų pajamas.

Respublikos Prezidento dekrete pabrėžiama, kad „toks teisinis reguliavimas lemtų ekonominei situacijai neadekvačių lūkesčių formavimąsi ir dar didesnį infliacijos augimą bei prieštarautų Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintai infliacijos valdymo programai, kurioje, kaip vienas iš infliacijos valdymo uždavinių, yra numatytas Vyriausybės įsipareigojimas automatiškai neindeksuoti darbo užmokesčio pagal praėjusio laikotarpio infliacijos rodiklius. Be to, Įstatyme numatytas darbo užmokesčio automatiškas indeksavimas brangintų darbo jėgą net ir galimo ekonominio nuosmukio metu, jei jis sutaptų su kainų didėjimu, ir šitaip didintų nedarbą bei mažintų Lietuvos ekonomikos lankstumą ir konkurencingumą.“

Respublikos Prezidentas, grąžindamas Seimui pakartotinai svarstyti Lietuvos Respublikos darbo užmokesčio dydžių, socialinės apsaugos išmokų ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio indeksavimo įstatymą, siūlė laikyti šį Įstatymą nepriimtu.

Tuo tarpu Socialinių mokslų daktaras Romas Lazutka „Valstiečių laikraščiui“ teigė:

Indeksavimas yra geras ir nepavojingas dalykas. Kyla infliacija, ir ekonomika lėtėja. O paklausa yra vienas iš ekonomikos variklių. Žadama indeksuoti tik minimalias algas ir pensijas. Tai bus skirta pirkti mūsų pačių įmonių produkcijai ir paslaugoms, susimokėti už šildymą. Jeigu skurdžios žmonių pajamos neaugs kaip auga kainos, jie dar mažiau vartos, gamintojai dar mažiau galės parduoti.

Nesutikčiau, kad indeksavimas sukels infliaciją ir ekonomikai tai pražūtinga. Galima baimintis, jei indeksuotų 100 proc. infliacijos. Arba jei būtų indeksuojama į priekį pagal numatomą infliaciją. Jei infliacija – 5 proc., o indeksuojama 3 proc., – tai tik sprendžiamas žmonių išgyvenimo klausimas. Neindeksuokime, žmonės neturės pinigų, nepirks, ir kainos negalės augti – toks požiūris nerimtas
“.

Įstatymas įsigalioja nuo rugpjūčio 1 d. Minimalusis valandinis atlygis ir minimalioji mėnesinė alga bus indeksuojami, jei apskaitos laikotarpio vidutinis metinis vartotojų kainų padidėjimas viršys 3 proc., nuo kitų metų sausio 1 d.
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com