Premjero S. Skvernelio reitingas per pastarąjį mėnesį smuko net šešiais procentiniais punktais, tad pagal vertinimų balansą antrąją vietą po prezidentės užimtų ne jis, o Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Taip LRT RADIJUI sako visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ direktorius Vladas Gaidys. Anot jo, svarbu tai, kad dėl septintą mėnesį iš eilės mažėjančių „valstiečių“ reitingų pirmoje vietoje atsiduria Tėvynės sąjunga.
– Kaip Lietuvos gyventojai šį mėnesį vertina politikus? Ar yra pasikeitimų?
– Pasikeitimų įvyko. Pirmą kartą po daugelio mėnesių pirmoje vietoje – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Šiuo metu už juos balsuotų 13,5 proc. visų gyventojų. O balsuojančiųjų, kurie turi nuomonę ir ateitų balsuoti, būtų 23,5 proc. Taigi skaičiai kone dvigubėja.
Didelė dalis gyventojų neturi nuomonės ir balsuoti neitų. Šiuo metu tokių sutrikusių rinkėjų – beveik 43 proc. Tokie skaičiai paprastai būdavo artėjant rinkimams. Laiko po jų praėjo ne tiek ir daug, o beveik pusė žmonių neturi nuomonės.
Antroje vietoje yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 13 proc. nuo visų gyventojų ir 22–23 proc. nuo balsuojančiųjų. Ilgą laiką po rinkimų jie buvo lyderiai, pirmoje vietoje. Tačiau septintą mėnesį iš eilės jų reitingas nuosekliai mažėja. Prieš kelis mėnesius buvo galima prognozuoti, kas bus liepos mėnesį. Tokį rezultatą ir būtume pamatę. Reitingų mažėjimas vyksta labai sklandžiai.
Trečioje vietoje – Lietuvos socialdemokratų partija. Pastaruoju metu jų reitingas nelabai keičiasi – apie 10 proc. nuo visų gyventojų ir 17 proc. nuo balsuojančiųjų. Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis – ketvirtoje vietoje, didelių pokyčių taip pat nėra. Jie turi 5 proc. balsų nuo visų gyventojų ir 8–9 proc. nuo balsuojančiųjų.
Partijos „Tvarka ir teisingumas“ reitingas net truputėlį pakilo. Šiuo metu jie turi beveik 5 proc. nuo visų gyventojų ir daugiau nei 8 proc. nuo balsuojančiųjų. Tai visai neblogas rezultatas. Šeštoje vietoje – Lietuvos lenkų rinkimų akcija, su 3,5 proc. nuo visų gyventojų ir 6 proc. nuo balsuojančiųjų. 5 proc. barjerą praeina ir Lietuvos centro partija – 3 proc. nuo visų gyventojų ir beveik 6 proc. nuo balsuojančiųjų.
Tokios septynios partijos. Mažesnės partijos gauna procentus dėl „valstiečių“ reitingų mažėjimo. Matysime, kas bus toliau. Bet jei susumuotume rezultatus, sensacija yra tai, kad pirmoje vietoje – Tėvynės sąjunga, o „valstiečių“ reitingai nuosekliai mažėja septintą mėnesį iš eilės.
– Kaip šį mėnesį visuomenė vertina politikus ir valstybės vadovus?
– Pirmoje vietoje, kaip ir anksčiau pastaraisiais mėnesiais – Dalia Grybauskaitė. Du trečdaliai (64 proc.) Lietuvos gyventojų ją vertina palankiai. Antroje vietoje – premjeras Saulius Skvernelis. Jį palankiai vertina 48 proc. Palyginus su birželio mėnesiu, tai didžiulis kritimas – buvo 54 proc., dabar 48 proc.
Šeši procentiniai punktai per vieną mėnesį – labai daug. Jei pažvelgtume į visus keturis mėnesius, reitingas krinta nuo 72 proc. iki 48 proc. Tačiau S. Skvernelis vis tiek yra antras po prezidentės. Visgi jei žiūrėtume į balansą tarp teigiamų ir neigiamų vertinimų, antroje vietoje būtų ne S. Skvernelis, o Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. Trečiojoje vietoje – Viktoras Pranckietis, ketvirtoje – V. Matijošaitis (pagal teigiamus vertinimus).
Įdomių ir reikšmingų pokyčių yra ministrų kabinete. Gegužės mėnesį visi ministrai buvo vertinami labiau teigiamai nei neigiamai. Birželio mėnesį neigiamą balansą turėjo trys ministrai, dabar – net devyni. Teigiamą balansą turi tik penki ministrai (tarp jų – Liana Ruokytė-Jonsson, Linas Linkevičius).
Reitingai, susiję su „valstiečiais“, mažėja. Krinta partijos pirmininko Ramūno Karbauskio reitingas – teigiamų vertinimų mažėja, neigiamų daugėja. Per tris mėnesius teigiami vertinimai nukrito nuo 39 proc. iki 24 proc.
– Kalbant apie institucijas, visuomenės nuomonė pastaruoju metu gana stabili. Kaip šį mėnesį?
– Negalima pasakyti, kad šį mėnesį buvo kokių sensacijų. Paskutinėse vietose – partijos, Seimas. Geriausias vietas užima ugniagesiai gelbėtojai, policija, kariuomenė. Didelių pasikeitimų čia nėra.
Pasitikėjimas Vyriausybe, kaip ir ministrais, mažėja. Prieš savaitę „Eurobarometras“ publikavo duomenis apie pasitikėjimą vyriausybėmis Europos Sąjungoje. Lietuva neužima žemos vietos, ji aukso viduryje. Pasitikėjimo vidurkis – kaip ir visoje ES.
Man įdomus pasitikėjimas žiniasklaida. 33 proc. žiniasklaida pasitiki, 24 proc. – nepasitiki. Tai gana daug, nepasitiki ketvirtadalis. Pagal šį vertinimą žiniasklaida yra tarp prokuratūros ir teismų (kurie turi po 28 proc.). Pastarosios institucijos kažkada buvo labai prastai vertinamos, žiniasklaida – atvirkščiai. O dabar tai atsidūrė beveik vienoje vietoje.
Apklausa parengta dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.