See other templatesSee other templates

Baigiantis metams, daugelis mėgstame atsigręžti į nueitą kelią, suskaičiuoti laimėjimus, užsibrėžti naujus tikslus. Neretai įvertiname, sėkmingi ar nelabai buvo metai, kaip pasikeitė asmeninė, šeimos finansinė gerovė. „Vakaro žinios“ metų pabaigoje nusprendė suskaičiuoti auksinius atlyginimus gaunančių lietuvių biudžetus. Ko tokie žmonės prašė Kalėdų Senelio? Dar įdomiau, kaip jie galėtų prisidėti prie kitų žmonių svajonių pildymo? Kasdien prasidedant vis naujoms akcijoms, aukojimo projektams, noromis nenoromis tenka susimąstyti, kiek daug žmonių Lietuvoje vis dar prašo pagalbos. Nes kitaip išsisukti jau nebegali. Dažnai, kai skelbiamos įspūdingos suaukotos pinigų sumos, nupirkto maisto kiekis, minimi paprasti Lietuvos žmonės, atjaučiantys ir daugiausiai prisidedantys prie tokių akcijų. Štai, pavyzdžiui, senelius globojančios akcijos „Maltiečių sriuba“ metu šiemet buvo paaukota daugiau kaip 125 tūkst. eurų. Įsivaizduojate, kad Lietuvoje yra žmonių, kurių atlyginimas siekia šeštadalį visos paaukotos sumos?

Pasibaigus kadencijai - milijonieriai

Lietuvoje minimalus mėnesinis atlyginimas siekia 325 eurus, tačiau yra ir nerealius pinigus uždirbančių žmonių. Viena tokių vietų, kur atlyginimas yra tikra šventė, - Europos Parlamentas. Čia atlyginimas siekia kone 8 tūkst. eurų per mėnesį. Dar daugiau kaip 4 tūkst. eurų europarlamentarai gauna kelionėms, daugiau kaip 300 eurų dienpinigių, 4298 eurus biurui išlaikyti, telefono sąskaitai sumokėti, pašto ženklams ir kitoms kanceliarinėms išlaidoms.

EP pasirūpina sočia žila buvusių ištikimų politikų senatve. Sulaukę 63 metų jie turi teisę gauti senatvės pensiją. Pensijos suma sudaro po 3,5 proc. nuo atlyginimo už kiekvienus įgaliojimų vykdymo metus, tačiau bendra suma negali būti didesnė kaip 70 proc. buvusio atlyginimo. Gyvenk ir žvenk. Nors, palyginti net su vidutine lietuvos pensija, darosi daugiau graudu negu juokinga.


Dar viena puiki darbo vieta, kurioje geistų atsidurti kiekvienas lietuvis, jei žinotų apie atlyginimą, yra Europos Komisija. Patekus į šias aukso kasyklas bent trumpam galima užsitikrinti sočią ir ramią senatvę. Vien eurokomisaro atlyginimas siekia 19,9 tūkst. eurų.

Beje, kad gyventi Briuselyje neatrodytų per brangu, naujiems eurokomisarams skiriama daugiau kaip 40 tūkst. eurų įsikurti, kas mėnesį apie 3 tūkst. eurų (daugiau kaip 10 tūkst. litų) rezidentinėms išlaidoms, 607 eurus (2094 litus) reprezentacinėms išlaidoms. Ir, žinoma, kelionės. Beje, eurokomisarams dar priklauso po automobilį ir du vairuotojus, o savarankiškai keliaujantiems sumokama už kiekvieną nukeliautą kilometrą, įkainiui kylant pagal didėjantį atstumą nuo darbo vietos.

Kai taip gera, net ir dirbti nesinori. Ilgai dirbti ir nereikia, kad pavyktų pasidžiaugti puikiomis sąlygomis. Palikus eurokomisaro postą dar trejus metus mokama 40-65 proc. buvusios algos kompensacija. Kad labai neliūdėtų.

Lietuvoje gyvena už europietišką atlyginimą

Beje, tiek Europos Parlamentas, tiek Europos Komisija turi atstovybes Lietuvoje, kuriose taip pat uždirbami ne ką mažesni atlyginimai. Pagal nustatytą ES institucijose mokamų atlyginimų tvarką Lietuvos atstovai gauna 69,5 proc. briuselinių atlyginimų priklausomai nuo tarnautojo kategorijos. Tai reiškia, kad net žemiausios grandies žemiausios kategorijos darbuotojas, dirbantis EP ar EK atstovybėje Lietuvoje, uždirba 2103,80 euro atlyginimą. Taigi tai šešios su puse mėnesinės lietuviškos algos. Toks neatskaičius mokesčių yra paprasčiausio EP ar EK klerko Lietuvoje alyginimas per VIENĄ mėnesį. O laikui bėgant pakyla kvalifikacija, kartu ir atlyginimas. Pareiginis atlyginimas kylant kategorijai irgi gali kaip reikiant nudžiuginti, nes gali padidėti 4 kartus.

Bet čia dar ne pati blogiausia situacija, mat administracinėms išlaidoms, tokioms kaip darbuotojų atlyginimai, EK ir EP biudžetuose skiriama apie 5 proc. Visai kitokie reikalai gerus darbus dirbančiose organizacijose skambiais pavadinimais. Jos net Lietuvoje jau vejasi europinius atlyginimus. Štai Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriatas savo 2014 metų finansinėje ataskaitoje aiškiai nurodo - 164 461,84 euro. Čia pat nurodoma, iš kur tokie pinigai pasiekia organizaciją - didžioji dauguma lėšų (155 083,58 euro) atkeliauja iš valstybės biudžeto, dar 1145,94 euro skiria dosnioji Europos Sąjunga. Likusi dalis - 8232,32 euro - į UNESCO sekretoriatą atkeliauja nežinomais keliais, t.y. iš kitų šaltinių.

Atrodytų, finansų kaip ir pakanka savo pagrindinėms funkcijoms palaikyti, kurios, kaip viešai skelbiama, yra švietimo, mokslo, kultūros ir komunikacijų studijos; tyrimai ir mokymai, skirti žmonijos žinių tobulinimui ir sklaidai; paveldo išsaugojimas ateities kartoms; tarptautinių įgyvendinimo būdų, rekomendacijų bei ekspertinių žinių parengimas; specializuotos informacijos mainai.

Tačiau pinigų šioms kilnioms užduotims, atrodo, nelabai lieka, mat didžiąją dalį pajamų susirenka ne kas kitas, o darbuotojai. Darbo užmokesčiui ir socialiniam draudimui iš organizacijos biudžeto sumokama 114 546,63 euro. Taigi beveik 74 proc. viso biudžeto nusėda darbuotojų bankų sąskaitose. Deja, sužinoti, kokius atlyginimus gauna sekretoriato darbuotojai, nevalia, nes tai draudžia įstatymas. „Vakaro žinioms“ pasiteiravus šios informacijos buvo paaiškinta, kad darbuotojo, kuris vienintelis įstaigoje eina atitinkamas pareigas, darbo užmokestis pateikiamas tik gavus jo sutikimą. O sekretoriate kaip tik visi darbuotojai yra vieninteliai savo pareigybių atstovai. Taigi atskleidžiant tokią informaciją būtų pažeistos darbuotojų teisės. Visiems prieinamoje UNESCO komisijos sekretoriato interneto svetainėje nurodomi 7 sekretoriato darbuotojai. Taigi padaliję visą sumą 7 darbuotojams į 12 mėnesių per metus galime apskaičiuoti, kad sekretoriato darbuotojas vidutiniškai uždirba apie 1300 eurų.

Gera gerai gyventi. Gaila, kad tokia laimė nusišypso ne visiems.

Pagal Respublika.lt

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com