See other templatesSee other templates

Vilniaus teritorinės muitinės krovinių postai gauna muitinės direktoriaus pavaduotojo 2017-07-28 nurodymą Nr.(4.4/3)-4V-340, kuriuo postų viršininkai įpareigojami nurodyti konkrečių pareigūnų sąrašą (40% pareigūnų), perkėlimui nuo š. m. rugsėjo 1d. į prižiūrinčią įstaigą – deklaracijų įforminimo centrą (Naujoji Riovonių 3, Vilnius). Vėlesnis 2017-08-10 muitinės departamento (MD) generalinio direktoriaus raštas Nr. (5.34)3B-7686 viską paneigia: „Pažymime, kad šiuo metu nėra vykdomi jokie vidiniai struktūriniai pertvarkymai, esminiai darbo organizavimo ar darbo sąlygų pakeitimai darbuotojams.“ Net nesiimu komentuoti, nes tai – akivaizdžiai prieštaringa informacija, o iš tiesų kas tai – melas, gal netiesa, o gal fantazijos, vizijos, paistalai, iliuzijos, haliucinacijos, baltoji karštinė, pagirios, o gal psichozė. Tačiau tai– realybė, kad ir kaip ją bevadintum. Vėliau gi, vos praėjus 6 dienoms 2017-08-16, Generalinio direktoriaus pavaduotojas Jonas Miškinis siunčia raštą Nr. (17.6/7)3B-7830 MD generalinio direktoriaus įsakymo derinimui. Per 6 dienas, parengiamas projektas. Ne kažkokie planai, pamąstymai ar vizijos (muitinės departamento labai mėgstamas terminas), o jau įsakymo projektas. Jei muitinės departamento generalinis direktorius nemelavo 2017-08-10 raštu, tai tuomet labai greitai (gal net naktimis) iškepamas muitinės departamento generalinio direktoriaus įsakymo „projektas“. Ar muitinės departamento vadovai tarpusavyje nesikalba, ar nebendrauja, ar dirba kiekvienas sau? Kas vyksta? Prieštaravimai, nesuderinimas... Tvarkų nėra, bet pareigūnams nuo rugsėjo 1 dienos suteikiami kažkokie kitokie įgaliojimai. Fiziškai jie niekur neiškeliami, bet jiems suteikiama kita kompetencija, neva jie jau perkelti į Vaidotų postą.

Vaidotų postas visais laikais Lietuvos muitinėje buvo kitoks. Tai geležinkelio postas, bet jame vykdomos ir krovinių posto funkcijos. Vienas iš muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojų visada gyrėsi savo kilimu iš Vaidotų, gal todėl tas postas (tame tarpe ir jo viršininkas) lyg ir privilegijuotas. Ankščiau buvęs posto viršininkas pademonstravo nelabai deramą veiklą, bet jo globėjas iš muitinės departamento liko „nesusitepęs“ (prie jo nelimpa!)... Kažkada tas ilgametis Vaidotų posto viršininkas, vieno iš muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojų gerbėjas, vis gyrėsi, kad Vaidotai bus vienintelis postas ir jis bus jo viršininkas. Kas žino, gal sugrįš, bet visa muitinės sistema ūžia nuo gandų, kad jo gerbiamas vadovas užims tą vietą. O gal kas galėtų paneigti gandus, kad Jonas Miškinis ruošia sau „šiltą vietą“ Vaidotų intermodaliniame terminale?


Kažkas, kaip ūsuotas bebras kloja sau guolį intermodaliniame terminale, kažkas nenorėdamas prarasti šėryklos prisiima sau nebūdingas funkcijas, kitas gi praradęs šeimos „verslą“ bando jį atkurti kitaip ir „iš aukšto“ viską valdyti vienas. Kažkas imasi avantiūros užimti artimoje ateityje naikinamas pareigas, tikėdamasis, kad padarys karjerą muitinės departamente. O gal kada nors ateis į protą politikai ir supras, kad tokios įstaigos, kokia ji yra dabar, visai nebereikia. Kiekvienas „strategas“ pasirengia sau nišą išgyvenimui. Ir vien tik susitarimai, pasidalinimai. O kur yra šioje schemoje eilinio Lietuvos muitinės pareigūno vieta? Kas laukia to Lietuvos muitinės pareigūno? Jis niekam nebeįdomus? „Korumpuotas“? Jam nereikia mokėti atlyginimo? Pareigūnas jau pakankamai pralobęs? Dabar jau laikas pradėti gyventi jiems, ūsuotiems muitinės departamento bebrams?...

Turbūt dabar normalu, kad pagrindinis kovos su „korupcija“ vedlys, visur mato korupcinius ryšius, o pačiam naudoti tarnybinį automobilį asmeniniais tikslais – atleistina smulkmena. Jei eilinis pareigūnas kokį tušinuką gauna iš terminalo bendrovės – tai korupcija. Jei koks verslininkas, su kuriuo sieja kasdieninis darbas, gimtadienio proga įteiks pareigūnei gėlių – tai irgi baisi korupcija. Suprantama sau kovos su „korupcija“ vedliai netaiko tų kriterijų, kuriais baudžia eilinius pareigūnus. Juk kovos vedliai turi pateisinti savo egzistavimą, o kaip jį pateisinsi, jeigu nėra pažeidimų. Tenka vedliams stengtis, tuos menamus pažeidimus kurpti. Sunkus darbas, operatyvinis, vertas geros algos ir pareigūno pensijos.

Muitinės departamento Imuniteto tarnyba (ImT) – nuolat besiplečianti jėgos struktūra Lietuvos muitinėje. Dėl savo veiklos mažai kam atskaitinga, nebent muitinės departamento generaliniam direktoriui. Struktūra nelabai efektyvi, užtai labai brangi. O gal vertėtų pakeisti darbo specifiką? Na gal bent laikinai? Ne kartą posėdžiuose siūlyta Imuniteto tarnybos pareigūnams padirbėti postuose ir savo akimis pamatyti ir įsitikinti, kur yra tos silpnosios muitinės sistemos vietos leidžiančios pasireikšti korupcijai. Ne tai „korupcijai“, kuri vis reguliariai nugalima ataskaitose, o tai, kuri niekaip neišgyvendinama. Gal būtų geriau nei yra dabar? Juk negerai, kad ImT pareigūnai neturi žinių ir neišmano muitinės procedūrų įforminimo, atlieka tyrimus ir priima sprendimus dėl muitinės pareigūnų veiksmų apie kuriuos nedaug težino. Iškilioje operatyvinėje tarnyboje dirba geriausiai apmokami pareigūnai turintys aukščiausias pareigybines kategorijas, jų šioje tarnyboje neįprastai daug. Kovoja, nors neturi pakankamų kompetencijų. Todėl (o ką darysi?) karts nuo karto jiems leistina pagąsdinti ir pašantažuoti bent jau tam, kad įrodytų nesamus baubus. Leistina, nes ūsuoti muitinės departamento bebrai leidžia. Tik gaila, kad reali korupcija į tai niekaip nereaguoja. Matyt, reikia ją labiau gąsdinti. Liaudies išmintis sako, kad net ežiuką galima išgąsdinti, netgi nuogomis kūno vietomis... Tik reikia labiau stengtis ir daugiau pasitelkti dosniai apmokamų muitinės departamento ImT „kovotojų“...

Ūsuoti muitinės departamento bebrai žino, kad pačios kvailiausios idėjos yra geros, kai jos įgyvendinamos dėl suprantamos racionalios priežasties: bet kokia kaina išlaikyti gausią biurokratų gvardiją Muitinės departamente. Nuogas karalius jau seniai nuogas, bet jaučiasi neblogai kol liaupsinamas pagyromis apie gražius drabužius. Gal jau laikas Lietuvos valdžioje įsteigti Anderseno berniuko etatą? O gal pats Skvernelis su Dargužaite sugebės įžiūrėti tikrą vaizdą per dūmingas ūsuotų bebrų „vizijas“? Būkime optimistai.

Virginija Julija Rubikaitė

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com