See other templatesSee other templates

Nacionalinė pasienio pareigūnų profesinė sąjunga sveikina Seime įstatymu įteisintą neteisėtų migrantų apgręžimo politiką – ji galioja nuo gegužės 3 d. Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) nuo šiol galės ekstremaliosios situacijos bei nepaprastosios padėties metu apgręžti neteisėtai sieną kertančius užsieniečius.

Tokie asmenys toliau galės teikti prieglobsčio prašymus nepaisant to, ar į šalį pateko teisėtai, ar ne. Tačiau nelegaliai sieną kirtusį prieglobsčio prašytoją pareigūnai galės sulaikyti.

Profesinės sąjungos pirmininkas Rimantas Liepa įstatymą vertina pozityviai:

- Lietuva laikosi teisingos pozicijos – neturime tapti tranzito šalimi. Pasienio pareigūnai turi galėti tinkamai užtikrinti Valstybės saugumą, saugant Valstybės ir Europos išorinę sieną. Ypač vertinant susiklosčiusią geopolitinę situaciją su grėsmėmis iš Rusijos ir Baltarusijos pusių.

- Pasienio pareigūnai neturi atlikti pavežėjų ar apgyvendintojų funkcijos.

- Juo labiau, kad įstatymas vis tiek greičiausiai buvo parengtas konsultuojantis su Baltijos šalimis ir Lenkija, kurioms šiuo metu taip pat tenka atlaikyti spaudimą iš Baltarusijos pusės, iš kurios grupės migrantų tiesiog jėga stumiamos per valstybių sienas.

Vis tik, profesinė sąjunga įžvelgia rizikų, susijusių su šiuo įstatymu:

- Vadovaujantis šiuo įstatymu atsakomybė dėl migrantų įleidimo visa apimtimi perkeliama pasieniečiams. Tai reiškia, kad pasieniečiai privalės kiekvieno užsieniečio atžvilgiu atlikti individualų poreikio vertinimą bei nustatyti ar užsienietis gali būti priskiriamas pažeidžiamų asmenų grupėms, nukentėjusiems nuo ekstremalios situacijos, ginkluoto konflikto ar asmenims, kuriems kilmės šalyje gali grėsti persekiojimas dėl religijos, rasės, politinių įsitikinimų ir pan.

- Kyla reali grėsmė, jog pasieniečiai taps dar didesniu Nevyriausybinių organizacijų ar kitų institucijų taikiniu dėl kiekvieno užsieniečio (ne)įleidimo ar „neteisingo“ įstatymo taikymo. Visas šias atakas ir spaudimą iš įvairių asmenų bei organizacijų pasieniečiai jaučia visos migracinės krizės metu.


- Jau svarstant įstatymą Seime tarp koalicijos partnerių matėsi susiskaldymas ir vienos pozicijos nebuvimas. Tiek prieš priimant įstatymą, tiek po priėmimo matyti Nevyriausybinių organizacijų ir Seimo kontrolierių įstaigos nedviprasmiška pozicija dėl Žmogaus teisių pažeidimų – manoma, kad priėmus įstatymą migrantai nėra apsaugoti nuo kankinimų.

2023-05-10
LTPF informacija

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com