Lygiai prieš 25 metus įkurta Lietuvos žmogaus teisių asociacija. Prie jos ištakų stovėjo žymūs disidentai, kunigai, kultūros žmonės. Pirmasis asociacijos vadovas akademikas Antanas Buračas pripažįsta, kad ir šiandien demokratine vadinamoje Lietuvoje žmogaus teisės yra valdžios mindomos, todėl ir tuštėja mūsų valstybė.

Turtingieji turtėja neįtikėtinais tempais, o skurdas dar labiau gilėja. Atlyginimai per 5 metus pakilo apie 5 proc., pensijos apskritai nepadidėjo, o didžiųjų bendrovių pelnai išaugo dvigubai ir net daugiau, - akcentavo A.Buračas. - Vadinasi, politika yra veidmainiška. Valdžios veiksmuose daug, kalbų apie pažangą, pagalbą skurstantiems, bet iš tikrųjų priemonės mokesčių politikos srityje yra visiškai neveiksmingos. Milijonieriai nuo savo pelnų mokesčių neretai sumoka vos 1 procentą, prisidengdami „reinvestavimais“, spekuliacijomis su vertybiniais popieriais ir pan. O eiliniai žmonės iš savo menkų pajamų mokesčiams atseikėja 21 proc.

Asociacija parengė viešą kreipimąsi į visuomenę ir valdžios institucijas, kuriame akcentuoja, kad kas trečia šeima Lietuvoje gyvena žemiau skurdo ribos arba ties ja. Skurdas yra ir viena svarbiausių emigracijos priežasčių.

Jei nebūtų pabėgėlių bangos iš Afrikos, tai lietuvių tauta garsėtų kaip labiausiai migruojanti tauta visoje Europoje. Tai dar labiau didina socialinę atskirtį ir įtampą šalyje, nes senų, nedarbingų, neįgalių žmonių dalis didėja, o juos kažkam juk reikia išlaikyti“, - sakė A.Buračas.

Akademiko teigimu, žmonės, kurių teisės pažeidžiamos būtent juos skurdinant, dėl gausybės aplinkybių faktiškai net nepajėgia apsiginti.


Bėda, kad prisisteigė krūvos valdiškų žmogaus teisių stebėjimo institucijų, kurios ima pinigus, rašo projektukus, geria kavutes ir šneka apie bendrus dalykus, paglostydami valdžios savimeilę, bet esminių problemų nesprendžia, - pastebi A.Buračas. - O patys žmonės tiesiog bijo kalbėti apie savo skurdą, gėda skųstis ir reikalauti, kad jų teisės būtų ginamos. Taip užsidaroma ydingame skurdo ir nevilties rate, atsiranda smurtas šeimose, auga savižudybių skaičius.“

Labdaros organizacijos, pagelbėjančios skurstantiesiems išgyventi, atlieka ir kitą šventą darbą - padeda jiems atsitiesti, atgauti žmogiškąjį orumą.

Bet nei Maltos ordinas, nei europinės pagalbos maistu priemonės skurdo problemos neišspręs, jeigu valstybė nesiims radikaliai keisti mokesčių politiką. Kitaip skurdas tik augs, ir bręs socialiniai neramumai dėl žmogaus teisių pažeidimų“, - įsitikinęs A.Buračas.

Respublika.lt