MDPS atstovas dalyvavo stebėtojo teisėmis atrankoje į Muitinės departamento Imuniteto tarnybos vyriausiojo tyrėjo (A lygis, 12 kategorija) pareigoms užimti. Įspūdį ir dirvą pamąstymams paliko komisijos narių vienas iš klausimų pretendentui: ,,Ar nebūtų sudėtinga atlaikyti neigiamą pareigūnų požiūrį?“. Jei toks klausimas iškyla, vadinasi konstatuojama, kad taip yra. Įdomu, ar kam nors iš vadovybės kyla klausimas, o kodėl taip yra?

MD vadovybės ramybė ir savimi pasitikinčios šypsenos, perša išvadą, jog neigiamas pareigūnų požiūris į Imuniteto tarnybą yra tam tikra prasme ,,GARBĖ“ ir pasididžiavimas tai tarnybai.

Grįžkime prie tikslo. Neabejotina, kad kiekvieno muitinės pareigūno tikslas- dorai ir sąžiningai dirbti Lietuvos valstybei ir nė kiek neabejojame, kad taip ir yra. Imuniteto tarnybos tikslas irgi turėtų būti dorai ir sąžiningai dirbanti Lietuvos muitinė. Jei visų tikslas vienas, kodėl gi yra priešprieša tarp Lietuvos muitinės pareigūnų ir Imuniteto tarnybos? Kodėl muitinės pareigūnai suskirstyti į ,,Mes“ ir ,,Jie“, suprask postų pareigūnai? Manyčiau, tai dar ankstesnio MD vadovo suformuoto požiūrio tąsa: ,,antrankių visiems užteks...“, o taip pat ir priemonės, kurias ši tarnyba naudoja lyg dirbtų su recidyvistais... O gal yra kitos priežastys? Tačiau vadovų pasididžiavimas tuo, kad į Imuniteto tarnybą postų pareigūnai žiūri neigiamai, kelia didelį nerimą. Baugu, bet tai labai primena vieną vaizdelį matytą televizijos ekrane apie Islamo teroristus- savimi pasitikintis žavus jaunuolis vienoje rankoje laikydamas automatą, o kitos rankos du pirštus iškėlęs "V" raidės forma, taria: ,,mes sunaikinsime visus netikėlius“. Jie irgi žino, kad jų bijo visas pasaulis ir tai juos tik pastiprina. O gal mes, Lietuvos muitinės pareigūnai, į Imuniteto tarnybos pareigūnus pradėkime žiūrėti su MEILE, su užuojauta ir su gailesčiu, gal tuomet jie supras, kad už gerus darbus (juk jie dirba gerus darbus?) žmogus turi būti paprasčiausiai gerbiamas?

Gal atsitiktinumas, o gal tiesiog netiksliai suprantama, tačiau atrankos nelaimėjo kandidatai, kurių nuomone svarbiausia - prevencinis darbas, pokalbiai su pareigūnais ir teigę, kad didžioji dalis muitinės pareigūnų sąžiningi. Nieko nuostabaus. Viename iš atsakymų į profesinės sąjungos raštą, Muitinės departamento generalinis direktorius rašo, kad vienas iš pagrindinių Imuniteto tarnybos uždavinių - „...daryti poveikį muitinės personalui ir kitiems asmenims siekiant atgrasinti juos nuo korupcinio pobūdžio teisės pažeidimų...“ (2016-07-04 Muitinės departamento generalinio direktoriaus raštas Nr.(6.17)3B-7161). Tai galima suprasti, kad nesvarbu kaip to pasieksi, nes bet kokios priemonės (o iš jų efektyviausia ,,kišenių kratymas“) pateisina jų tikslus, kadangi „... Muitinės departamento nuomone, siekiant užtikrinti Tarnybos Lietuvos Respublikos muitinėje statuto 15 straipsnio 2 dalyje įtvirtintų draudimų taikymo kontrolės mechanizmą, minėti tikrinimai yra viena iš efektyviausių priemonių kovojant su korupcija Lietuvos Respublikos muitinėje...“ (2016-07-04 Muitinės departamento generalinio direktoriaus raštas Nr.(6.17)3B-7161).

Manome, Imuniteto tarnybos pareigūnai mokomi atsparumo agresijai. O kas pamokys eilinius muitinės postų pareigūnus, kaip atlaikyti prieš juos naudojamą psichologinį smurtą? Gal Muitinės mokymo centras pasirūpintų postų pareigūnų adaptacija neadekvačiam elgesiui jų atžvilgiu?

Manome, kad ateities perspektyvos Lietuvos muitinei nieko gero nežada. Jau nusiritome iki to, kad muitinės pareigūnai stabdomi keliuose, išlaipinami ir išrikiuojami pakelėje, o tada viešai, visų pravažiuojančių piliečių akivaizdoje, kratomi jų automobiliai, asmeniniai daiktai, muitinės postuose pareigūnai, lydimi augalotų Imuniteto tarnybos vyrukų, vairuotojų, keleivių, tarpininkų, pasieniečių ir kitų tarnybų akivaizdoje vedžiojami po posto teritoriją ir filmuojami, kaip nusikaltėliai (tiesa, dar be antrankių), išrenginėjami.

Ar gali visuomenė gerbti muitinę, kurios negerbia jos pačios vadovybė, kuomet visiems demonstruojama panieka žmogui ir priimtoms moralės normoms, trypiamas žmogaus orumas?

Susitikimuose su muitinės vadovu visada pabrėžiama, kad būtina didinti muitinės pareigūnų, ypatingai postų pareigūnų, darbo užmokestį, nes tai stipriausias ginklas kovoje su korupcija. Ir visada į tai atsakoma, kad pinigų nėra. Norisi pasiteirauti, o ką tie vadovai padarė, kad būtų daugiau pinigų?

Labai gaila, kad muitinėje pinigų darbo užmokesčiui nėra, bet antrankiams jų surandama... Perspektyvoje galima tikėtis, kad sparčiai besiplečianti ir geriausiai apmokama Imuniteto tarnyba dominuos Lietuvos muitinės personalo struktūroje, o gal ir pakeis postų pareigūnus, nes... pradžia jau padaryta...

Leokadija Daujotaitė ir Virginija Rubikaitė