Perskaitęs naujojo muitinės vadovo interviu, nusprendžiau truputį supažindinti su darbu Lietuvos muitinėje ir užduoti savo klausimų.

Sutapimas ar ne, bet, pasikeitus muitinės generaliniam direktoriui, turime šviežią „kyšininkaujančių“ pareigūnų sulaikymo akciją. Direktoriaus noras pasirodyti jau pirmomis dienomis? Parodyti, kaip vėl stipriai ir griežtai bus kovojama su korupcija? Nieko nauja. Ta pati nepasiteisinusi strategija jau daug metų.

Valdžia orientuota tik į bausmes ir draudimus. Skatinimas ir motyvacija jiems dar nežinomi žodžiai. Per krizę nurėžtos algos atstatymas? O kam? Muitininkai gi ir taip nebadauja, tegu randa, kaip gaut papildomų pajamų, o tada mes juos jau nubausime.

O gal tai nauja taktika, siekiant apsivalyti nuo daugiau uždirbančių „užsisėdėjusių“ muitinės pareigūnų su laipsniais ir kategorijomis (kas lemia aukštesnius atlyginimus), jų vietas užpildant naujokais su „plikomis“ algomis, bet neblėstančiu entuziazmu?

Ar tikrai neblėstančiu? Naujokai tikrai puikiai pradžioje imasi iniciatyvos, ieškodami kontrabandos ir bausdami vairuotojus, kurie „pamiršo“ vieną ar kitą kupiūrą dokumentuose. Deja, tas jų entuziamas greit išblėsta, kai pasimato, kad įspūdingos muitininko algelės (500 Eur) nebeužtenka normaliam pragyvenimui.

O kur dar dešimtys ar šimtai kilometrų, kuriuos reikia nuvažiuot, kad pasiektum darbo vietą. Žinoma, departamentas skiria iki 104 eurų už išlaidas degalams, tačiau nemažai inspektorių gyvena už 100 ir daugiau kilometrų nuo darbo vietos, kurią vadovybė paskiria pagal nuotaiką ar bala žino ką.

Tokiems vargšeliams tenka papildomai dengti važiavimo išlaidas iš savo kišenės. Ir neduok dieve pamesi degalų čekį ir jo nepateiksi ataskaitoje – atsisveikink su kompensavimu.


Kodėl nepriima pareigūnų, kurie gyvena prie pat postų? Negalima. Korupcijos prevencija. Kodėl pagaliau niekas nepradeda kelti atlyginimų? Niekas nežino, bet ar tai nebūtų logiška, ponas Adomėnai?

500 eurų jau valytojos gauna, o jūs mokate savo pareigūnams ir tikitės, kad tie papildomi 5 eurai nesugundys, kai kišenėje švilpauja vėjas? O kur dar darbo specifika ir atsakomybė. Tai gal pirma bent kažkiek pasivykime savo kolegas europiečius šioje srityje, o tik po to imkimės taip pamėgtų griežtų bausmių ir apsivalymų?

Eiliniai muitinės pareigūnai – be motyvacijos, nusivylę sistema, ateinantys tiesiog prastumti darbo dieną ir vienas nuo kito stumdantys didesnės rizikos ir atsakomybės reikalaujančias užduotis. Nes galioja paprasta taisyklė: daug dirbsi, didės tikimybė, kad daugiau pridarysi klaidų – greičiau gausi nuobaudą.

Deklaracijų įforminimai, dokumentų tikrinimai valdžios akimis nėra darbas, nes jei tik tą darysite, niekada negausit paaukštinimo. Nes nėra jokių rezultatų. Rezultatai – tai kontrabandos ir kyšius duodančių vairuotojų sulaikymas. O visa kita yra niekas. Mes, naujoka,i netrunkame tą pamatyti jau per porą mėnesių tarnybos.

Paaukštinimai. Metų gale tiesioginis viršininkas rašo pareigūno metinį įvertinimą. Kadangi vis dar pasąmonėje įsišaknijusi sovietinė sistema, tai pagrindinis kriterijus yra, ar jūs patinkate valdžiai, ar ne. Paskui jau eina mano minėtieji rezultatai.

Patikti turite savo tiesioginiam viršininkui, paskui komisijai, kuri sprendžia, ar gausit didesnį laipsnį, kategoriją, ar ne. Jei esate jaunas, tik pradėjęs dirbt, tikimybė gaut labai gerą įvertinimą menka. Nes jūs jaunas ir dar nenusipelnėte. Nesvarbu, kad galit padaryt daugiau, negu visa pamaina kartu sudėjus.

Jei pasisekė ir patinkate savo posto valdžiai, eisit į kvalifikacijos vertinimo komisiją. Išrinktieji, turintys svarbesnių draugų, eina beveik kasmet. O yra tokių, kurie niekada ten neina, nes tiesiog kiaurą parą be poilsio dirba juodą darbą su dokumentais, dekralacijomis, nepasiekia „rezultatų“ bei nepatinka viršininkams. Pasmerktieji.

Pati komisija sudaryta iš aukščiausias pareigas užimančių muitininkų atrodo kaip Olimpo dievai, iš aukštai žiūrintys į varguolius muitininkus, kurie prašo išmaldos. Čia jau galima atskirą istoriją rašyt.

Jei esi muitininkas, tu privalai važinėt su surūdijusia sena mašina ir gyvent sugriuvusioje lūšnoje, nes jei turi kažką naujesnio, geresnio – tu kyšininkas ir tokio aplinkinių požiūrio niekaip nepakeisi. Toks visuomenės požiūris.

Toks pat ir muitininkų valdžios požiūris. Tam ir skirti visokie Imuniteto skyriai ir Muitinės kriminalinė tarnyba, kurie taip pat jaučiasi esantys aukščiau eilinių posto inspektorių ir traktuojantys juos visus kaip nusikaltėlius.

Patarimai planuojantiems įsidarbinti Lietuvos respublikos muitinėje:

1. Rinkitės kitą profesiją, čia nieko gero nerasit, o ir atlyginimas per mažas baigus aukštąjį ir lyginant, kokia atsakomybė ir įtampa jus čia persekios. Filmavimai, pasiklausymai, sekimai, skundimai, tyrimai, neigiamas muitinės įvaizdis visuomenėje.

2. Jei tai neatbaidė, bandykit dirbt, bet turėkit antrą darbą. Pajamų gaunamų vien iš muitinės tikrai neužteks.

3. Niekam neviešinkit, kad dirbate muitinėje. Iš karto visi manys, kad jūs gerai gyvenate ir esate kyšininkas. Devintojo dešimtmečio mąstymas.

4. Nekonfliktuokite su valdžia. Galit neatlikt jokių funkcijų, bet valdžiai įsiteikit. Lengviau kilsite karjeros laipteliais.

5. Pripraskit prie nedidėjančios algos. Tikriausiai tokia pati liks ir ateinančius 20 metų.

lrytas.lt