Sausio 11 d. departamente suorganizuotas Muitinės departamento vadovų ir Muitinės darbuotojų profesinės sąjungos atstovų posėdis, kurio metu diskutuota apie šiais metais tęsiamus pokyčius muitinės veiklos optimizavimo procese, siekiant užtikrinti kuo efektyvesnį muitinės paslaugų teikimą ir pagerinti muitinės pareigūnų darbo sąlygas.

Posėdžio dalyviai kalbėjosi apie muitinės įstaigų kompetencijų priimant ir įforminant importo ir eksporto deklaracijas nustatymą, taip pat diskutavo apie centralizuoto šių deklaracijų priėmimo ir apdorojimo tvarkos patobulinimą.

Posėdžio pradžioje Muitinės departamento generalinis direktorius Arūnas Adomėnas akcentavo, kad nepaisant visų pradėtų ir tęsiamų pertvarkų muitinės veiklos optimizavimo procese svarbiausias tikslas yra pagerinti postuose dirbančių muitinės pareigūnų darbo sąlygas. Jo teigimu, šiuo metu muitinėje dirba mažiau pareigūnų nei ankstesniais metais ir kai kurie jų palieka tarnybą dėl per didelio darbo krūvio ar jų netenkinančių darbo sąlygų. Todėl pertvarkos muitininkų darbo krūvio ir sąlygų gerinimo srityje yra būtinos ir reikalingos spręsti greitai.

Jis pakvietė profesinių sąjungų atstovus savo idėjomis ir pasiūlymais prisidėti prie muitininkų darbo krūvio suvienodinimo bei išreiškė norą, kad šio susitikimo metu aptarti darbo tvarkos niuansai padėtų geriau pasirengti laukiantiems pokyčiams, leistų juos priimti gerokai sklandžiau ir keltų kuo mažiau įtampos muitinės pareigūnams.

Muitinės darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Leokadija Daujotaitė ir valdybos pirmininkas Jūrius Bruklys domėjosi, kaip keisis pareigūnų darbo sąlygos prasidėjus pokyčiams.


Generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas paminėjo, kad šiuo metu situacija Mobiliųjų grupių darbo organizavimo srityje yra tikrai tobulintina ir joje reikalingi pokyčiai. Pasak jo, dalis mobiliųjų grupių ekipažų išliks, tik bus formuojama papildoma prekių tikrinimo pareigūnų grupė.

Minėtos grupės bus sudaromos perkeliant muitininkus iš vidinių muitinės postų. Šiuo metu numatyta, kad iš viso trijose teritorinėse muitinėse dirbs apie 26 prekių tikrinimo grupės pareigūnai.

Pažeidimų prevencijos skyriaus viršininkas Šarūnas Ramanauskas pristatė numatomus pasikeitimus perorganizuojant muitinio tikrinimo vietų darbą.

Muitininkai dirbs nustatytose darbo vietose, o naujai suformuojami muitinio tikrinimo grupių ekipažai į muitinės sandėlius ir terminalus važiuos tik tuo atveju, jei bus reikalinga atlikti fizinį prekių tikrinimą.

Planuojama, kad tokie ekipažai bus sudaryti iš dviejų pareigūnų, vienas bus labiau patyręs deklaracijų forminimo, o kitas – fizinio tikrinimo srityse. Pareigūnai dirbs darbo dienomis nuo 8 iki 20 valandos, bus aprūpinti naujais automobiliais bei ryšio priemonėmis, turės prieigas prie muitinės sistemų. Šiems pareigūnams planuojama rengti mokymus, jie gaus ir tikslias darbo instrukcijas, kurios bus suderintos su muitinės pareigūnų profsąjungų atstovais. Taip pat bus sprendžiamas klausimas dėl dušų ir papildomų spintelių įrengimo postuose, tam, kad po pamainos pareigūnai galėtų nusiprausti ir turėtų, kur palikti drabužius bei asmeninius daiktus.

Personalo administravimo skyriaus viršininkas Irmantas Lideikis informavo, kad inspektorių, vyresniųjų inspektorių, vyriausiųjų inspektorių ir pamainos viršininkų pareigybės jau yra derinamos su teritorinėmis muitinėmis bei bus suderintos ir su profesinėmis sąjungomis.

Kalbant apie užduočių pareigūnams formulavimą, numatoma, kad užduotys bus skiriamos per RIKS sistemą ir filtruojamos pagal sudėtingumą bei pareigūnų kvalifikaciją. Kaip konkrečiai bus vykdomas deklaracijų forminimas ir fizinis tikrinimas, jei tokio prireiktų, savo prezentacijoje pademonstravo MD Muitinės kontrolės organizavimo skyriaus viršininkas Laimis Žlabys.

Muitinės pareigūnų profesinės sąjungos atstovams pasidomėjus, ar yra atlikti kokie nors skaičiavimai, MKOS viršininkas Laimis Žlabys atsakė, kad kaštų analizė yra atlikta. Pasak jo, geriausias įrodymas, yra tas, kad jau praėjusiais metais automatizavus tam tikrus procesus kiekvienoje teritorinėje muitinėje apie 30 pareigūnų atlieka darbą, kuriam anksčiau prireikdavo iki 250 muitininkų. Tačiau, jo nuomone, darbą optimizuoti reikia, nes pareigūnų skaičius pastaraisiais metais pastebimai sumažėjo.

Generalinis direktorius Arūnas Adomėnas paminėjo, kad vykstant pokyčiams jokių planų dėl muitinės pareigūnų atleidimo nėra ir to daryti nenumatoma, o šios pertvarkos reikalingos, kad būtų palengvintas esamų muitininkų darbas, nes darbo krūvis akivaizdžiai nesubalansuotas.

Pasak generalinio direktoriaus, vienas iš šios pertvarkos tikslų yra ne tik padaryti muitininkų darbą patogesnį ir efektyviau atliekamą, bet ir pakelti atlyginimus tiems muitininkams, kurie dirba šiuo metu.

Arūnas Adomėnas akcentavo taip pat pridūrė, kad praėjusį rudenį įpareigojo Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos teritorines muitines skirti beveik šimtui pareigūnų, kurie daug prisidėjo diegiant centralizuotą muitinį įforminimą, 30 procentų priedus prie atlyginimo, o šiuo metu prasidėjusio tarnybinės veiklos vertinimo metu jie bus įvertinti aukštesnėmis kategorijomis. Todėl tiems, kas imsis papildomų atsakomybių, atlyginimas tikrai turėtų padidėti.

Informaciją parengė MD Komunikacijos skyrius